HALIKKO KIIKALA KISKO KUUSJOKI MUURLA PERNIÖ PERTTELI SALO-USKELA SUOMUSJÄRVI SÄRKISALO
Etusivulle|Sivukartta ja haku|Muuta tekstikokoa  
Halikko Kiikala Kisko Kuusjoki Muurla Perniö Pertteli Salo-Uskela Suomusjärvi Särkisalo

Musiikkia ja konsertteja

Pianomusiikkia Salon kirkossa

ti 21.9. klo 19

Henni Rauvala, piano

Halikosta kotoisin olevan pianistin konsertin ohjelmassa Chopinin, Ravelin ja Prokofjevin musiikkia.

Henni Rauvala aloitti pianonsoiton 6-vuotiaana Halikon musiikkiyhdistyksellä, jatkaen myöhemmin Salon musiikkiopistoon. Hän on opiskellut Turun konservatoriossa, Turun AMK:ssa ja Sibelius-Akatemiassa. Soolotuotannon lisäksi Henni soittaa myös paljon lied- ja kamarimusiikkia. Hän on osallistunut pianokilpailuihin ja useille mestarikursseille. Henni soittaa Sonnen-Triossa ja tekee yhteistyötä sopraano Johanna Engelbarthin kanssa.

Konserttiin vapaa pääsy, ohjelma 5 €.


Kanttorit svengituulella Angelniemellä

su 3.10. klo 18 Angelnimen kirkossa

Salon kanttorit haluavat ilahduttaa kuulijoita Mikkelinpäivän iltana. Luvassa on reipasta gospelmeininkiä Jukka-kanttorin lennokkain säestyksin. Yksin, kaksin ja yhdessä lauletaan ja soitetaan, ja yleisökin voi yhtyä virsiin kanttoribändin säestyksellä.

Kohta muodostuu jo perinteeksi, että kanttorien konsertissa voi bongata seurakunnan uuden kanttori. Tällä kertaa esittelyvuorossa on Särkisalo-Perniön kanttorina syyskuun alussa aloittanut Vesa-Matti Tastula, jolta luonnistuu loistavasti niin kevyt kuin klassinenkin musiikki. Vaihdos Enontekiön tunturien rinteiltä Särkisalon saaristoon on kuuleman mukaan oikein virkistävää!


Sydämeni laulut

su 10.10. klo 14 Salon kirkossa ja klo 19 Kiskon seurakuntatalossa

Harri Ruskeepää, laulu
Tuukka Vähätalo, piano

Konsertin ohjelmassa Harri Ruskeepään valitsemia itselleen rakkaimpia hengellisiä lauluja eri vuosikymmeniltä. Ruskeepää toimii pastorina Helsingin Roihuvuoren seurakunnassa ja Vähätälo opiskelee oikeustiedettä Turun yliopistossa ja pianonsoittoa Turun konservatoriossa. Konserteissa on saatavana Harri Ruskeepään julkaisemia cd-levyjä Sydämeni laulut ja Suomalaisia tunnelmia.

Konserttiin vapaa pääsy.

Avaa kuva uuteen ikkunaan
Pianisti Henni Rauvala konsertoi Salon kirkossa 21.9.
Avaa kuva uuteen ikkunaan
Salon seurakunnan kanttorit svengaavat Angelniemen kirkossa 3.10.
Avaa kuva uuteen ikkunaan
Harri Ruskeepää ja Tuukka Vähätalo konsertoivat 10.10.
Salon kirkossa ja Kiskon seurakuntatalossa.
© Salon seurakunta | Ota yhteyttä
eKirkko Kotimaa-Yhtiöt/verkkopalvelut
Suurenna tekstiä Oletustekstikoko Pienennä tekstiä Sivun alkuun Tulosta sivu